Kuşlar

Kuşlar, sempatik canlılardır. Fakat verdikleri zararı da gözardı etmemek gerekiyor. 

 

Kuş dışkıları, virüslerin, bakterilerin, protozoaların, böcek ve kenelerin taşıyıcısıdırlar. Civarımızdaki kuşların %35`nin enfeksiyon taşıdığı biliniyor.

 

İnsan sağlığına en  tehlikeli bakteri olan Salmonella,  kuşlar tarafından taşınır. 

 
Özellikle sıcak ortamlarda, kuruyan kuş dışkıları toz haline dönüşmekte ve etrafta uçuşarak solunum yolları ile ilgili ciddi problemlere neden olmakta.
 
Kuşlar bir başka zararı da çevreyi kirleterek veriyorlar.  
 

 

 


 

MÜCADELESİ:

(GAROTE İLAÇLAMA)

  

 

Kuşlarla mücadelede, onlara zarar vermeden ortamdan uzaklaştırmak oldukça zor ve bilgi isteyen bir iş. Kuş kontrolünü tek bir yöntemle yapmak sonuç vermez . Kuşlar yalnız ultrasonik, sonik görsel ya da bir diğer yöntemle tek başına kontrol altına alınamazlar.
 
Bunun yolu birkaç yöntemi birlikte kullanmaktan geçer ve bu sayede kuşların kafası karışır. Yapılan mücadeleye alışmaması sağlanır.
 
Kuş mücadelesini destekleyecek diğer yöntemlerden biri de , hologram yanar döner şerit uygulamasıdır.
 
Kapalı alanlardaki pencere ve kapı  çevrelerinde insanların erişemeyeceği yüksekliklikteki uygun görülen tüm yerlere hologram şerit uygulanır.
 
Şeritlerin  yanar döner renkleri, ışıltıları, kuşlar tarafından yırtıcı gözü olarak algılanır ve bu  kuşları çok  huzursuz ederek  ortamdan uzaklaşmalarını sağlar.
 
Diğer bir yardımcı mücadele metodu ise Jel uygulaması. Uygun yerlere sürülecek olan jel, hafif yapışkan dokusu sayesinde sürüldüğü alanlara kuşların konması halinde, onlara  rahatsızlık veriyor ve uzaklaşma isteği uyandırıyor.. Böylece jel uygulanan yerlere kuşlar konmuyor.
 
Mücadelenin önemli parçalarından biri de lazer tabanca uygulaması.
Lazer tabanca ile 15 günlük sıkı bir mücadele sonunda kuş sorunu büyük ölçüde çözülmüş oluyor. Cihazına göre etkili mesafesinde, birçok kuş türünü uzaklaştıran bu cihaz gürültü yapmıyor ve kimyasal içermiyor. Akşam gün batımı ve sabah gün ağardığı saatlerde çok daha fazla etkili. Fazla parlak ve açık günlerde kuşların lazer ışığını görüşü azalıyor.
 
OLUMSUZLUKLARI DA VAR...
 
Dünya standardında kuşlar ile mücadelede başarı oranı %60-80 düzeylerinde.
 
Sesle çalışan cihazlarda, mekândaki gürültü şiddetine göre etkinlik azalıyor.
 
Kuşların mekânda besleneceği gıda, su , ısınma , saklanma imkânı varsa…
 
Yavru ve yuvaları söz konusu ise, mekânı terk etmekte gecikme gözleniyor.
 
 
Etiketler: salmonella kuş dışkıları virüs bakteri kene çevre enfeksiyon mücadele dışkı Kuş dışkıları virüs bakteri protozoa kene taşıyıcı enfeksiyon bakteri salmonella pislik kuşkonmaz file kontrol şerit yanar döner ışıltı lazer yapışkan levha hologram şerit ultra sonik sonik görsel yöntem zarar uzaklaştırma kovma