Diğerleri

 TATARCIK(YAKARCA)

Tatarcık sinekleri; tropikal bölgelerde yıl boyunca hastalık bulaştırırken, daha soğuk iklimlerde sadece sıcak aylarda etkili olurular. Tatarcık sineklerinin (phlebotomus papatasii) ısırmasıyla insanlara bulaşan hastalık, halsizlik şikayetiyle kendini gösterir.

 

Tatarcık sinekleri; bir kaç milimetre boyundadır.

Dişi tatarcıklar insanları ısırır. Isırılan kişi eğer allerjik bir yapıya sahip değilse ısırılan yerde ağrı hissetmez.

 

Yetişkin bir tatarcık sineği sıcak ortamda bir kaç hafta yaşar. Gündüz dinlenir, gece uçarlar. Dişi tatarcıklar yumurtalarını kaya diplerine, ağaç kovuklarına, organik maddelerden zengin nemli ve gevşek topraklara bırakırlar.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Tatarcık hummasına halk arasında "Sinek Hastalığı" veya "Tavuk Hastalığı" da denir. Tatarcık sineğinin ısırdığı insanın derisinde kaşıntılı kabarıklıklar oluşur ve 5 gün devam eder.

 

Hastalık titreme ve ateşin yükselmesi şeklinde başlar. Bazı hallerde önceden kırıklık, başdönmesi, bacak ve karında anormal hisler olabilir. Daha sonra baş ağrısı, gözlerde yanma, göz arkasında göz hareketleriyle ortaya çıkan ağrılar, ensede ve sırtta sertlik, oynaklarda ve taraflarda ağrılar, tat alma duyusunda değişiklikler, iştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık veya sürgün, boğazda ağrı, burun kanaması, baş dönmesi olabilir.

Ateş, 39 - 40 dereceye kadar yükselebilir... 2 - 4 gün kadar sürer ve bol terleme ile düşer; ancak ateş, 1 - 9 gün de sürebilir... nabız yavaşlar.

 

Tatarcık hummasında yüz ve boyun kızarıklıkları da görülür. Gözde kanlanma ve yaşarma olabilir. Ağızda yumuşak damakta ve yutağın arka cidarında kanlanma olabilir. 2-12 hafta içerisinde hastaların yüzde 15`inde ikinci bir atak gelişebilir. Hastalık ilerleyici değildir ve özel bir tedavi gerektirmez. Hasta yatak istirahati, bol sıvı ve aspirin ile tedavi edilir. Hastalar, tatarcık geçirmeyen bir cibinlik içinde yatmalıdırlar. Insektisitlerle tatarcıklara karşı savaş çok etkilidir.

 

MÜCADELESİ: GAROTE

Etiketler: