Genel Mücadele

SİNEKLERLE GENEL MÜCADELE YOLLARI:

 

Sayın Okurumuz Merhaba,

 

Sizlere özellikle yaz akşamları başımızın derdi olan sineklerle nasıl mücadele edilmesi hususunda birkaç önerimiz olacak:

 

Her şeyden önce Kültürel Mücadele:
Zararlıların biyolojisi ve mücadele yollarının topluma görsel ve yazılı basın kanalıyla tanıtımı... seminerler, eğitimler v.b kültürel mücadeleye giriyor.

 

Fiziksel Mücadele:
Özellikle sivrisinekler yumurtalarını mutlaka durgun su birikintilerine bırakıyorlar. Bu yörelerin kontrol altında tutulması, zararlıların üremesini önleyecektir. 

 

Aslında foseptikler, kuyular, bodrum suları, bidon, teneke, varil, v.b. yerlerde oluşan su birikintilerinde sivrisinek dışında başka canlılar da yaşıyor. Bu nedenle bu tip suların kesinlikle yok edilmesi gerekiyor.

 

Biyolojik Mücadele:
Sivrisineklerin larva ve ergin dönemlerinde pek çok doğal düşmanları var. Sulak alanlarımızdaki taş sineklerinin, su bakirelerinin, birtakım balıkların larva mücadelesinde... kuş, kurbağa, kertenkele gibi canlıların ise ergin mücadelesinde, insanlara en büyük yardımı sağladığını bilirsiniz.
Hatta biyolojik mücadelede larvaların yalnız o bölgede kalmalarını sağlamak amacıyla, yapay su birikintileri oluşturulup, içlerine sivrisineklerin doğal düşmanları dahi atılabiliyor. Dolayısıyla ve gerekiyorsa kuruluşunuzun bidon, teneke gibi bazı eşyayı da temin etmesi gerekebilecektir. Yine gerekiyorsa, mahalli yönetimden(belediye), dış alanların uçan zararlı mücadelesinde destek hizmet istenebilecektir.

Mecbur Kaldığımız Takdirde Kimyasal Mücadele:

Dinlenme Alanlarının Kalıcı İlaçlanması:

Sivrisinekler geceleri faal olup, gündüzleri kuytu, kapalı alanlarda, ahırlarda, konutlarda, dinlenmeye çekiliyorlar. İşte bundan yararlanarak cezbedici-attraktan ilaçlarla bu yüzeylerde yapılan kalıcı uygulamalar, ergin popülasyonunu kontrol altında tutabilir.

 

ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUS VAR:

Larvasid uygulaması dahil olmak üzere uygulamalarda, uygulama dozu ve yöntemine çok iyi uyulması gerekiyor.

 

Bir ipucu: İnsektisitin hem larva, hem de ergin dönemde kullanılması, direnç gelişimini arttırıyor. Bu nedenle aynı sezonda, larva ve ergine, aynı ilacı kullanmamaya özen gösteriyoruz. Velhasıl insanların işi bayağı zor.

 

          DOLAYISIYLA SİNEK MÜCADELESİNDE BAZI ÖNERİLER SUNUYORUZ:

  • Evsel ve/veya sanayi atıkları noktaları düzenlenmeli.
  • Evsel ve organik atıkların taşınması, atılması hızlandırılmalı.
  • Kapılara PVC şerit perdeler takılmalı.
  • Pencere ve kapılara sineklik tel takılmalı.
  • Gerekli olan kapılara hava perdeleri takılmalı.
  • Gerekli olan yerlerde karanlık bölgeler oluşturulmalı.
  • Kapalı alanlarda sinek yakalama kapanları kullanılmalı.
  • Açık alanda çöp(evsel atık) biriktirme yerleri,  yükleme/boşaltma alanları gibi yerlere sinek yakalama tuzakları kurulmalı.
  • BU ÖNERİLERİMİZİ DİKKATE ALACAĞINIZDAN EMİN OLARAK TEŞEKKÜR EDERİZ.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: sinek mücadelesi izmir sinek ile mücadele izmir kara sinek mücadelesi sinek ilaçlama izmir ege sivri sinek ilaçlama izmir ege kara sinek izmir uçan mücadelesi sinek forseptik ilaçlaması sinek için fosseptikler sinek için foseptik ilaçlaması sinek için kuyu ilaçlaması sinek bodrum suları sinek bidon ilaçlaması sinek teneke ilaçlaması sinek varil ilaçlaması sinek çöplük ilaçlaması su birikintileri sivrisinek larva ergin sinek ile mücadele kuş kurbağa kertenkele sinek fiziksel mücadele sinek kimyasal mücadele sinek biyolojik mücadele sinek biolojik mücadele sinek mücadele izmir ege öneri sineklik teli efk larvasit larvasid sinekle evsel mücadele pvc şerit perde sinek perde izmir elektrikli sinek tutucu izmir